2022 Dress Rehearsal Order

Please note that the Dress Rehearsal schedule and the order of performance for the recital are not the same!
If it seems like your dances are close together - don't worry! There are dances in the lineup that perform in both shows but will only rehearse on one night or the other to save time. Just do your best to change as quickly as possible into your next costume and get back to your class.

Dancers who do have a quick change on recital day will be notified by email.

Wednesday, April 27th
1. Baby Ballerinas (Sat 9:00 Ballet - Isabel)
2. Do You Love Me? (Tue 4:00 Tap - Chloe)
3. Coppelia (Wed 4:00 Ballet - Lorenzo)
4. I'm a Lady (Fri 4:00 Hip Hop - Yasmin)
5. Perfect Day (Mon 5:30 Acro - Chloe)
6. Who's Afraid of the Big Bad Wolf? (Sat 10:00 Ballet - Isabel)
7. What's Gonna Happen? (Thu 4:00 Tap - Chloe)
8. Intergalactic Show of Wonders (Fri 4:00 Acro - Chloe)
9. Gitchee Gitchee Goo (Wed 4:00 Tap - Chloe)
10. With My Own Two Hands (Sat 9:00 Ballet - Victoria)
11. Taking Care of Business (Thu 4:00 Tap - Kelly)
12. Zero to Hero (Tue 5:00 Jazz - Chloe)
13. Mi Oh My (Fri 5:00 Acro - Chloe)
14. Hard to Say Goodbye
15. Bibbidi Bobbidi Boo (Sat 10:00 Tap - Victoria)
16. Istanbul Not Constantinople (Tue 5:00 Tap - Chloe)
17. Whispers
18. Creep It Real (Wed 5:30 Hip Hop - Chloe)
19. Tale as Old as Time (Thu 4:00 Ballet - Chloe)
20. Four Minutes to Save the World (Fri 5:00 Hip Hop - Yasmin)
21. Do U
22. No Parking on the Dance Floor (Thu 5:00 Jazz - Michelle)
23. Mr. Piano Man (Sat 9:00 Tap - Victoria)
24. Let's Go Fly a Kite (Wed 4:00 Ballet - Chloe)
25. Annen Polka (Tue 4:00 Ballet - Ali)
26. Finale

Thursday, April 28th
1. West Side (SR Team)
2. Belle of the Ball (Tue 5:00 & 6:30 Ballet - Ali)
3. Pep Rally (Tue 6:00 Hip Hop - Christa)
4. Mama Knows Best (Thu 8:15 Jazz - Michael)
5. Diana and Acteon (Wed 7:00 Ballet - Lorenzo)
6. Salvation (Wed 6:30 Lyrical - Chloe)
7. Do It Now (Tue 5:00 Hip Hop - Christa)
8. Black Car (Thu 8:15 Jazz - Michelle)
9. On Broadway (Thu 4:00 Jazz - Michelle)
10. The Heist (Mon 6:30 & 7:30 Acro - Chloe)
11. Go All the Way (Tue 7:00 Hip Hop - Christa)
12. You Really Got Me (Thu 7:00 Jazz - Michelle)
13. It's Going Down (Tue 4:00 Hip Hop (Christa)
14. Vogue (Thu 7:00 Jazz - Michael)
15. Hanging By a Thread (SR Team)
16. Illumination (Fri 6:00 Acro - Chloe)
17. Can't Say No (SR Team)
18. Waltz of the Hours (Wed 5:30 Ballet - Lorenzo)
19. Wonderful World (Wed 7:00 Contemporary - Kim)
20. Let's Get Loud (Thu 6:00 Acro - Chloe)
21. Just Got Paid (Thu 6:00 Tap - Kelly)
22. Libertango (Tue 8:00 Ballet - Ali)
23. Grown (Thu 5:00 Tap - Kelly)
24. Paquita (Tue 6:30 & 8:00 Ballet - Maria)
25. Take it to Da House (Thu 6:00 Tap - Michelle)
26. The Pianist (Thu 7:00 Tap - Kelly)
27. Dark Times (Mon 6:00 Contemporary - Michelle)
28. Motown (Mini Team)
29. New World Coming (Junior Team)
30. Edge of Glory (SR Team)
FINALE